Acımazsız mı ?

Siz bu kadar severken O’nu. Nasıl da acımasız oluyor bazen değil mi? Nasıl da kırıyor sizi. Bazen harika iken, sizi deli gibi sevip, mutlu ederken bazen de nasıl yakıyor canınızı. Nasıl da bezdiriyor kendinden. Oluyor işte.  Yapıyor zaman zaman böyle. Tanıdığınız gibi, bildiğiniz gibi davranmıyor. O yıllardır tanıdığınız, bildiğiniz gibi davranmıyor. Bazen nasıl da acımasızca üzüyor, kırıyor kalbinizi. Canınızı yakıyor. Neden diyorsunuz değil mi kendi kendinize. Neden zorluyorsun beni ?  Neden geliyorsun üzerime bu kadar. Yok mu etrafta uğraşacak başka kimsecikler ? Beni mi buldun diyorsunuz bula bula. Yakma artık canımı, yapma,  ne olur yapma ! Bu kadar örseleme beni. Azıcık da sen destek ol. Biraz da sen gülümse bana ne olur. Azıcık da sen tut elimden. Ne demeye bu kavgan benimle. Neden kırıyor, üzüyorsun bu kadar beni. Ne yaptım ki ben sana? Ne istedim ki senden fazlaca.  Ne ? Nedir bu hırçınlığın ? Nedir bu acımasızlığın, kavgan benimle.

Hiç mi sevmedin beni. Hiç mi? Hiç iyi birşey yapmadım sana. Hiç mi? Hiç ?

Hak etmediğinizi düşünüyorsunuz değil mi? Siz onu bu kadar severken ve ona bu kadar ait iken. Gözünüzü açmış ve onu görmüşken. Hak mı yaptığı. Adalet mi?

Sakin ne olur, sakin olun. İşte tam şimdi bu anda. Tam şimdi, tam burada. Sakin. Durgun. Sessiz.

Derin bir nefes alın. Kocaman ama kocaman derin bir nefes. Sukunet.  Lütfen.  Sessizlik…

Dinleyin O’nu. Susun ve sadece dinleyin. Anlamıyor musunuz ? Size birşeyler anlatmak istiyor. Kendince. Ne olur dinleyin onu.  Bazen çok hırçın ve kırıcı. Bazen çok saldırgan ve acımasız. Ama ne olur, ne olur. Sakince, sessizce dinleyin onu. Anlayın ne olur. Anlatmaya çalışıyor işte. Birşeyler söylemeye çalışıyor.

Ne kadar dinlemez, görmez, duymazsanız o kadar zorlayacak sizi. O kadar saldıracak…  Siz direndikçe hırpalayacak. Siz duymadıkça bağıracak. Kulağınızın tam dibinde çığlıklar atacak. Görmezden geldikçe üstünüze üstünüze gelecek, belki de üzerinizde tepinecek… Yok saydıkça O orada olacak. Görmezden geldikçe, daha hırçınlaşıp, daha da hırpalayacak.

Şimdi tam şimdi. Susun ! Derin bir nefes alın ve dinleyin. Anlatsın size bir bir. İfade etsin kendini. Versin vermek istediği öğüdü.  Siz O’nu duydukça O sakinleşek. Siz dinledikçe O durulacak. Siz sabredince O uysallaşacak.  O kadar sakinleşecek ki sizi şaşırtacak. Şaşırmanıza izin verin.

Dinleyin hadi, ne olur dinleyin… Sakince.  O’nu dinleyin.  Yaşam’ı dinleyin.

Sukunetle… Acele etmeyin. Hemen anlatmaz, anlatamaz. Sizin beklediğiniz gibi bir kerede öğretemez vermek istediklerini.   Zorlamayın. Hazır olmayabilirsiniz. Fazla gelebilir belki o an verdikleri.  Verdiğini, geleni kabullenin.  Aldıklarına , gidene de izin verin. Acılarınızın da mutluluklarınızın da tadını çıkarın. Doya doya güldüğünüz, sevdiğiniz gibi doya doya da yaşayın acınızı.

Ama üm bu anlarda, sakin olun, sessiz olun…  Gürültü,  karmaşa ve kavga sadece ürkütür onu. O yapacağını yapar. Bildiğini okur. Boşunadır,  boşuna !

Üstüne gitseniz de, itiraz etseniz de. O yapacağını yapar. Hırpalamayın kendinizi hiç.  Gülümseyin O’na.  Kocaman ama kocaman gülümseyin.  Sakinleşir hemen.  Şımarmaz hiçbir zaman.  O’nu sevdiğiniz için… Siz O’nu sevdikçe O sizi daha çok sever.  Zaman zaman yaparsa bir çılgınlık ve sizi hırpalarsa O’na zaman verin.

Derin bir nefes alın. Ve şükredin.  Ne verirse size, aldığınız için herşey için şükredin. Her zaman iyiyi de  vermeyebilir.  Umduklarınızın yanısıra beklemediğiniz şeyleri de uzatabilir size. Hani biraz haylazdır. Kabullenin.  Mutluluklar, aşklar, kazançlar, arkadaşlıklar, dostluklar gibi acılar da verir. Saçmalar hani bazen. Ayrılıklar da, üzüntü de, keder de var elinde.  Ama bu sizi sevmediği anlamına gelmiyor ki. Öğretmeye çalışıyor bize. Kendince. Her verdiğinin acı da olsa,  tatlı da bilin ki öğrenmemizin bir parçası.  Ya öğretecek ya yeniden tattırıp yeniden deneyecek. Biz öğrenene kadar zorlu bir hoca gibi başımızda bekleyecek. Dersimizi aldığımızı anladığında da inanın şefkatin en büyüğünü, sevgilerin en yücesini de tattıracak bize.

Sakin olun. Sessiz… Derin bir nefes.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir